האם קרחים חולים יותר בקורונה קשה?
 
פרופ' אריה אינגבר, מחלקת עור ומין, בית החולים הדסה, האוניברסיטה העברית, ירושלים
רקע
קרחות הגבר (Androgenetic Alopecia) היא סוג שכיח של נשירת שיער בעיקר בגברים אבל קיימת גם בנשים. בגברים הנשירה נקראת גם " נשירת שיער גברית טיפוסית" והיא מתבטאת בדלדול שיער מתקדם ברקות. קו השיער נסוג ויוצר צורה של האות הלועזית M, וכן מופיע דלדול שיער מתקדם בשיא הקרקפת.
בנשים נשירה מסוג זה מתבטאת באופן שונה: השיער מתדלדל בכל הקרקפת והשערות הופכות לדקות. בגברים נשירת שיער זו יכולה לגרום להתקרחות מוחלטת בקרקפת, לעומת זאת בנשים נדיר למצוא התקרחות מוחלטת בקרקפת בסוג זה של נשירת שיער. נשירה מסוג זה נקראת "אנדרוגנית", כי היא נגרמת מסיבה הורמונלית וקשורה להורמונים אנדרוגניים (גבריים), ובעיקר להורמון דיהידרוטסטוסטרון. להתקרחות מספר דרגות לפי חומרת ההתקרחות.
מחקר שפורסם השנה מצא שבזיהום בנגיף הקורונה COVID-19 הנגיף "נעזר" במסלולי הפעילות של הורמונים אנדרוגניים. העובדה שהנזקים של נגיף הקורונה בגוף מושרים על-ידי הורמונים אנדרוגניים, יכולה להסביר את השוני בשכיחות התמותה בקרב גברים החולים בקורונה קשה. כלומר, יתכן שחולי קורונה עם התקרחות אנדרוגנית (דבר המעיד על פעילות אנדרוגנית גבוהה יותר), מפתחים מחלה קשה יותר ושיעור התמותה בקרבם גבוה יותר.

האם קרחת אנדרוגנית המעידה על פעילות של הורמונים אנדרוגניים, גורמת לתחלואה רבה יותר בזיהום בנגיף COVID-19?
מחקר מעניין בנושא זה התפרסם לאחרונה בכתב העת היוקרתי Journal of The American Academy of Dermatlogy (2020, 83:680-682). המחקר נערך בשלושה בתי חולים במדריד שבספרד, והשתתפו בו 175 חולי קורונה קשים, 122 גברים ו-53 נשים, שאושפזו בבתי חולים אלה. ל-67% מהגברים ול-42% מהנשים הייתה התקרחות אנדרוגנית שאובחנה על-ידי רופא עור מומחה. הממצאים הותאמו לגיל החולים והחולות ואומתו באמצעות מבחנים סטטיסטיים.
המסקנה הייתה שלאחוז גבוה של נשים וגברים עם קורונה הייתה נשירת שיער אנדרוגנית משמעותית.

האם טיפול נוגד להורמונים האנדרוגניים יוכל לשמש כטיפול בחולי קורונה, או אף כטיפול מונע לקורונה?
שלוש תרופות נוגדות הורמונים אנדרוגניים נמצאות כעת במחקר בחולי קורונה. מעניין יהיה לראות את תוצאות המחקרים האלה. האם המסקנה תהיה שמומלץ לתת תרופות אלה לנשים ולגברים חולי קורנה עם קרחת אנדרוגנית משמעותית? יתכן גם שיהיה כדאי לתת אותן לגברים ולנשים עם דלדול שיער אנדרוגני, במטרה למנוע קורונה קשה. יש לזכור שלהורמונים אנדרוגניים תפקיד חשוב בנשים ובגברים, בעיקר בתחום של פעילות מינית תקינה ויצירת החשק המיני (ליבידו). בנוסף, אסטרוגנים נוצרים מאנדרוגנים, ולאסטרוגנים תפקיד הורמונלי חשוב בנשים. אסטרוגנים נמצאים ברמות נמוכות יותר גם בגברים ומחקרים מראים שלהורמונים אלה יש פעילות חשובה גם בגברים. כך שדיכוי משמעותי של הורמונים אנדרוגניים על‑ידי תרופות אלה עלול לגרום לתופעות לוואי משמעותיות. כמו בכל טיפול תרופתי יהיה צורך לשקול את התועלת שניתן להשיג מול תופעות הלוואי הצפויות.

חסרונות המחקר
למחקר זה מספר חסרונות:
א. קבוצת המחקר קטנה מדי. על מנת לבסס את הקשר בין התקרחות אנדרוגנית לבין שכיחות גבוהה יותר של מחלת קורונה יש לבדוק נתונים בקבוצת מחקר גדולה בהרבה.
ב. אם נכונה המסקנה שנשים וגברים עם התקרחות אנדרוגנית חולים יותר בקורונה, יש להניח שחולים עם התקרחות אנדרוגנית משמעותית יפתחו מחלת קורונה קשה יותר, בהשוואה לחולי קורונה ללא התקרחות אנדוגנית משמעותית. כדי להוכיח זאת היה צורך לבדוק קבוצת ביקורת תואמת בגיל עם התקרחות אנדרוגנית של חולים בקורונה שאינם מאושפזים, כלומר, שמחלתם קלה יותר, ולוודא שאכן ההתקרחות שלהם קלה יותר.
ג. דרך נוספת להוכחת קשר בין מחלת קורונה קשה להתקרחות אנדרוגנית קשה היא לבדוק את שכיחות וחומרת ההתקרחות האנדרוגנית בקרב חולי קורונה קשים המאושפזים בטיפול נמרץ, ולהשוות אותן לאלה של חולי קורונה שמאושפזים, אך מחלתם קלה יותר.
ד. ללא קשר למחלת הקורונה, אין קשר בין רמת האנדרוגנים בדם לבין חומרת ההתקרחות האנדרוגנית. כלומר, בד"כ גם בהתקרחות אנדרוגנית קשה, רמת ההורמונים האנדרוגניים בדם בגבולות הנורמה. כך שגם אם נגיף COVID-19 פוגע ברקמות "בעזרת" הורמונים אנדרוגניים, אין להניח שהוא גורם לתחלואה רבה יותר או קשה יותר בקרב חולים עם התקרחות אנדרוגנית משמעותית, כאשר הרמה בדם של ההורמונים האנדרוגניים אינה חורגת מהנורמה. אלא אם כן יש בנשים ובגברים עם התקרחות אנדרוגנית משמעותית פעילות אנדרוגנית מואצת שאינה קשורה לרמת ההורמונים בדם, וכך הנגיף מנצל פעילות יתר זו ומזהם את הרקמות. מדובר בהשערה שיש להוכיח, וכן יש להגדיר אתה טיבה של פעילות יתר זו. עדיין רב הנסתר על הנגלה במחלה נגיפית מיוחדת זו.

לסיום, כמחווה מרגשת לד"ר פרנק גרבין, הרופא הראשון בארה"ב שמת ממחלת הקורונה והיה בעל קרחת אנדרוגנית משמעותית, עורכי המחקר מציעים לקרוא להתקרחות אנדרוגנית המובילה למחלת הקורונה בשם "הסימן ע"ש גרבין". 
 
 
 
שותפים
תודה על פניתכם
תודה על פנייתכם! 
נשוב אלכם בהקדם