5 מהפכות שעוברות על עולם הרפואה בזכות הקורונה
 
טכנולוגיות שמשלבות בינה מלאכותית עם רפואה מרחוק קיימות כבר זמן רב. התפיסה תמיד הייתה שהמערכת הרפואית השמרנית תתקשה להסתגל לקצב ולאמץ תפיסות עדכניות, לכן ציפו בשוק לתהליך שייקח שנים -  ואז הגיעה הקורונה.
 
1- המטופלים מוכנים לקבל את הרעיון של ביקור אצל הרופא באמצעים דיגטליים.
הרעיון של קבלת טיפול מרופא באמצעים דיגטליים ללא ביקור פנים אל פנים קיבל דחיפה אדירה בזכות הקורונה. זה התחיל מרופאים שחיפשו דרך לתקשר עם חולי קורונה מאומתים והמשיך בסגרים רחבים שמנעו מאנשים לצאת מהבית ולהגיע למרפאות, מכאן עלה הרעיון למפגש עם רופא בווידאו במקום להגיע למרפאה. מהצד של הרופאים נוצרה הזדמנות חדשה: הרפואה מרחוק מאפשרת לרופאים שצברו ניסיון בהתמודדות עם הקורונה במדינות שבהן היכה הנגיף לראשונה, לייעץ למדינות שעבורן זו צרה חדשה יותר. הצפי הוא שהקורונה תקפיץ את הרפואה הדיגיטלית מרחוק שנים קדימה.


2 - חברות הביטוח בארה"ב מסכימות לשלם עבור טיפול מרחוק
בשל התפשטות הנגיף נוצר מצב בו כמות עצומה של מטופלים במדינות שונות בעולם לא יכולים לפגוש רופא. חברות הביטוח נאלצו לשנות מדיניות ולהגדיר גם ביקור אצל רופא באמצעים דיגטליים כ"טיפול" לכל דבר ולשלם עליו את מלא התמורה. השינוי פותח חלון לאימוץ של  טכנולוגיות חדשות וסולל את הדרך לשיווק שירותי רפואה במגוון אמצעים דיגיטליים.


3 - BIG DATA נכנס בדלת הקדמית לעולם הרפואה
בעזרת טכנולוגיות חדשות שהבשילו, גופי בריאות, ממשלות וגופי מחקר החלו לאסוף נתונים מכל רחבי הגלובוס. החוקרים מקבלים מזרם המידע תובנות שעוזרות במאבק בהתפשטות המגפה. חוקרים אפידימיולוגים אספו מידע  מחולי קורונה מאומתים לגבי תסמיניהם ומסלוליהם ותיעדו את הממצאים במאגר מידע עצום, המידע שנאסף עוזר לגלות מוקדי התפשטות חדשים. בעזרת ניתוח נכון של הנתונים, החוקרים לומדים על המאפיינים הרפואיים וההתנהגותיים (ובהמשך אולי גם הגנטיים והמיקרוביומיים) של מי שנדבק לעומת מי שלא נדבק.
עד להתפרצות הקורונה ב - 2019 בסין, התשובה העיקרית בנוגע לשאלות הללו היתה "אנחנו עדיין לא יודעים", אולם בינה מלאכותית חדשה, שלא הייתה קיימת במגפות קודמות, עשויה לשנות זאת ולפתוח דלת להבנת היתרון העצום של שילוב בינה מלאכותית בקידום רפואת האדם. הצפי הוא שטכנולוגיות אלו ישולבו  בצורה עמוקה במערכות בריאות גם כשהמגפה תעלם.

4 - טכנולוגיות חדשניות משתלבות במערכת הבריאות.
בינה מלאכותית ולמידת מכונה הן טכנולוגיות שהבשילו בשנים האחרונות והיישומים שלהן נמצאים בשימוש זמן רב בתחומים רבים. בעקבות הקורונה נאלצו ארגוני בריאות וממשלות להטמיע פיתוחים חדשניים אלו ואילצו את מערכת הבריאות לעשות קפיצה טכנולוגית גדולה לעבר העתיד. התוצאה הדהימה את כולם: ההתקדמות הטכנולוגית מפנה מיטות בבתי החולים, מייעלת את הטיפול והאבחון וחוסכת סכומי עתק לחברות ביטוח ולארגוני הבריאות. לאחר שיופץ החיסון והעולם יחזור לשגרה עולם הרפואה כבר לא יראה אותו דבר.

5 - תחום הבריאות הדיגיטלית  הוא ענף צעיר וצומח של תעשיית ההייטק העולמית והמשקיעים נוהרים. 
חסמי הכניסה להקמת חברות בתחום הבריאות הדיגיטלית נמוכים משמעותית בהשוואה לחברות תרופות או חברות למכשור רפואי ,עובדה זו יוצרת התעניינות גוברת בחברות ששואפות לפתור את הבעיות עמן מתמודדות מערכות בריאות בכל רחבי העולם. בעיות כגון: עלויות גבוהות, מחלות כרוניות, מחסור בכוח אדם, תהליך מואץ של הזדקנות האוכלוסייה ורשלנות רפואית. בנוסף לחברות סטארט-אפ צעירות גם ענקיות הטכנולוגיה כמו פייסבוק וגוגל פועלות בשוק הבריאות הווירטואלית, ובמסגרת פעילות הפיתוח העסקי שלהן הן מלוות חברות סטארט-אפ העוסקות בתחום. בעשור האחרון ניתן לראות קפיצה משמעותית בגיוסים עבור חברות בריאות דיגיטלית, במקביל קרנות הון סיכון מצמצמות את ההשקעה בתחומים כמו מכשור רפואי ופיתוח תרופות שדורשים תהליכי פיתוח ארוכים ויקרים שמתאימים לחברות מהדור הישן.
שותפים
תודה על פניתכם
תודה על פנייתכם! 
נשוב אלכם בהקדם